فرايند عقد قرارداد ها

فرایند عقد قرارداد ها 

بخش ارتباط با صنعت امور پژوهشی و ارتباط با صنعت دانشگاه سال­‌هاست که در دانشگاه مشغول به فعالیت است. یکی از وظایف اصلی این دفتر، مدیریت اجرایی و حقوقی پروژه های مرتبط با حوزه صنعت تعریف گردیده است. قراردادهای دانشگاه و صنعت بصورت رسمی از سال 1375 در این امور، مدیریت شده است .

کلیه‌ی سازمان‌ها، ارگان‌ها و موسسات دولتی و خصوصی می‌توانند با بهره‌گیری از دانش و تجربه‌ی اساتید و ظرفیت‌های موجود در دانشگاه نیاز‌های پژوهشی و تحقیقاتی خود را در کلیه‌ی زمینه‌های مختلف صنعتی و فناوری برطرف کنند. پژوهش می تواند در حوزه‌های دفاعی ، توسعه محصولات جدید، کاهش هزینه‌های جاری و رفع معضلات تولید صورت پذیرد. سوابق دانشگاه در این زمینه بیانگر قدرت و توانایی ارائه خدمات پژوهشی است.

دانشگاه با برخورداری از دانشجویان خلاق و نخبه در مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی‌ارشد و دکتری) در رشته‌های مختلف علوم پایه، فنی و مهندسی با گرایش‌های مختلف، ظرفیت قابل توجهی برای تعریف و اجرای پایان‌نامه‌های تخصصی در زمینه‌ی اولویت‌های تحقیقاتی سازمان‌ها دارد. سازمان‌های دولتی و خصوصی می‌توانند با حمایت از تعریف یک برنامه پژوهشی ، از تحقیقات دانشجویان ارشد و دکتری، در یک زمینه­‌ی خاص در قالب برنامه پژوهشی حمایت نموده و از دستاوردهای آن بهره‌مند گردند. مبالغ پرداختی در این زمینه، صرف حمایت از دانشجویان در دوران تحصیل ، پرداخت به اساتید و خرید تجهیزات مرتبط می‌شود.

اجرای فعالیت­‌های مذکور با تشکیل جلساتی با سازمان­های مختلف در قالب الگوریتم زیر در حال انجام است:

1-تنظیم چارچوب و روش همکاری -عقد تفاهم­نامه مشترک

2-اعلام ماموریت و آشنایی با نیازهای سازمان‌­ها ، ارگان­‌ها و صنایع

3-ارائه توانمندی و سوابق علمی پژوهشی دانشگاه در زمینه نیازمندی­‌های کارفرما

4-تعیین محورهای همکاری

5-ارائه پروپوزال­‌های همکاری

6-بررسی و تصویب پروپوزال­‌ها و عقد قرارداد

7-مدیریت و کنترل پروژه قراردادهای منعقده

همچنین در این خصوص کلیه‌­ی سازمان­‌ها ، ارگان­‌ها و موسسات دولتی و یا خصوصی می‌­توانند با ارسال الویت‌­های پژوهشی خود به این دفتر جهت عقد قرارداد اقدام نمایند.

هم ­اکنون نحوه انعقاد قراردادها عمدتاٌ به روش­‌های زیر انجام می­‌پذیرد:

نوع اول : صنایع نیازهای تحقیقاتی خود را به دانشگاه اعلام و پس از طی مسیرهای داخل دانشگاهی (مکاتبات) اعضاء هیئت علمی ذیربط نسبت به ارائه پروپوزال اولیه به دفتر ارتباط با صنعت اقدام می‌نمایند. پیگیری امر تا حصول نتیجه توسط این مدیریت انجام می‌پذیرد.

نوع دوم : اعضاء هیئت علمی دانشگاه با توجه به تخصص خود و زمینه‌های تحقیقاتی موردنظر اقدام به ارائه پیشنهاد پروژه‌ها نموده و این پیشنهادات بصورت رسمی از طریق دفتر ارتباط با صنعت به کلیه صنایع ذیربط ارسال و اقدامات بعدی تا حصول نتیجه انجام می‌پذیرد.

نوع سوم : اعضاء هیئت علمی بدلیل سابقه همکاری با صنعتی خاص و طی توافقات انجام پذیرفته موضوعات موردنظر صنعت را جهت اجرای تحقیقات موردنظر به دانشگاه آورده و قرارداد به منظور شروع و اجرای موضوع منعقد می‌گردد.

نوع چهارم : اعضای هیئت علمی با توجه به تخصص خود در مناقصات مرتبط با هماهنگی این مدیریت و راهنمایی کارشناس مربوطه شرکت نموده و در صورت پیروزی در مناقصه قراردادی بین صنعت و دانشگاه منعقد می‌گردد.

نوع پنجم : از سال 1387 ستادهای توسعه فناوری ریاست جمهوری در راستای توانمندسازی و ارتقاء توان نوآوری مراکز آموزشی و پژوهشی در پاسخ به نیازهای ملی کشور از طرح­‌های پیشنهادی دانشگاه‌­ها در زمینه­‌های مرتبط فعالیت ستاد حمایت می­‌نمایند.

دانشگاه پس از دریافت میزان حمایت­های مذکور نسبت به عقد قرارداد با استاد مربوطه اقدام می‌­نماید.

نوع ششم : از سال 1387 بنیاد ملی نخبگان در راستای بهر‌ه مندی از استعداد و توانایی های نخبگان در راستای ارتقاء تولید علم و فناوری از نخبگان حمایت مادی و معنوی می‌­نماید.

دانشگاه پس از دریافت میزان حمایت­‌های مذکور نسبت به عقد قرارداد با استاد یا دانشجوی مربوطه اقدام می­‌نماید.

نوع هفتم : معاونت پژوهشی و فناوری پس از مکاتبات و برگزاری جلسات متعدد و با تشکیل کمیته­‌های مشترک بین دانشگاه و یک سازمان و یا شرکت بزرگ ، اقدام به امضای یک تفاهم­نامه مشترک نموده و عملاٌ پس از انعقاد تفاهم­نامه ، دانشکده­‌های مرتبط به تفکیک مورد بازدید کارفرمای مذکور قرار گرفته و در قالب کارگروه‌­های تخصصی مختلف ، پروژه‌­های متنوعی تعریف و در قالب قراردادهای جداگانه‌­ای بر اساس تفاهم­نامه منعقده اجرا می­‌گردد.

چرخه اداری قراردادهای پژوهشی :

الف-مراحل انجام کار تا قبل از عقد قرارداد

روند عقد قرارداد و در پی آن اجرای قرارداد در دانشگاه عبارت است از:

1- تنظیم پروپوزال توسط عضو هیئت علمی و ارائه آن به مدیریت ارتباط با صنعت

2- ارائه پروپوزال به صنایع ذیربط از طریق مدیریت ارتباط با صنعت

3- پیگیری موضوع توسط مدیریت ارتباط با صنعت تا زمان حصول نتیجه

4- دریافت پیش‌نویس قرارداد و بررسی آن از لحاظ مسایل حقوقی

مدیریت ارتباط با صنعت در ابتدا پس از دریافت پیش‌نویس قرارداد با رعایت حقوق مادی و معنوی عضو هیئت علمی ذیربط و دانشگاه، کلیه مفاد قرارداد را بررسی دقیق و اصلاحات لازم را با هماهنگی طرف مقابل قرارداد اعمال می‌نماید. در این حالت چنانچه لازم باشد جلساتی نیز با نمایندگان کارفرما بمنظور نهائی نمودن امر تشکیل می‌گردد.

5-دریافت ریزهزینه قرارداد از مجری و بررسی ریزهزینه مذکور.

6- امضاء قرارداد توسط طرفین قرارداد پس از اعمال تصحیحات لازم

تبصره: امضاء کنندگان طرفین قرارداد (نمایندگان تام‌الاختیار) باید حتی‌الامکان در بالاترین رده سازمانی قرار داشته و یا دارای حکم تفویض اختیار از ایشان باشند.

کلیه صفحات یک نسخه از قرارداد توسط رئیس یا معاون پژوهشی دانشکده و عضو هیئت علمی (مجری قرارداد) پاراف گردیده و پس از پاراف کارشناس و بررسی قراردادهای صنعتی توسط مدیریت ارتباط با صنعت ، کلیه نسخ توسط معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه امضاء می‌گردد و قرارداد امضاء شده جهت امضای کارفرما ارسال می‌­گردد.

تبصره: پاراف نمودن کلیه صفحات قرارداد توسط مجری بمنظور تائید مفاد و قبول مسئولیت اجرای قرارداد توسط ایشان انجام می‌پذیرد و پاراف نمودن مسئولین دانشکده مربوطه با هدف پذیرش دانشکده در خصوص همکاری با مجری نسبت به اجرای قرارداد انجام می­‌گیرد.

ب-مراحل انجام کار بعد از عقد قرارداد

7- دریافت ابلاغ قرارداد و انعقاد قرارداد داخلی مابین معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه و عضو هیئت علمی مجری .

هدف از انعقاد این نوع قرارداد جهت انجام پرداخت‌های مربوطه به مجری، نظارت دانشگاه بر نحوه پیشرفت قرارداد و متعهد نمودن مجری در اجرای هر چه بهتر موضوع قرارداد است. در چارچوب این قرارداد مجری موظف به اجرای به موقع قرارداد و ارسال گزارش‌های مطابق زمانبندی تعیین شده در قرارداد اصلی است.

8- پرداخت­‌های مربوط به قرارداد

در صورتیکه اولین پرداخت بعنوان پیش‌پرداخت باشد و در متن قرارداد خارجی دانشگاه ملزم به ارائه تعهدنامه‌ای معادل مبلغ پیش‌پرداخت و سایر ضمانت­نامه‌­ها باشد ، ضمانت­نامه‌­های مذکور آماده و پس از گرفتن تعهدی معادل تضمین مذکور از مجری قرارداد مربوطه ضمانت­نامه امضاء شده توسط ریاست دانشگاه به همراه نامه درخواست دستور پرداخت مربوطه تنظیم و پس از امضاء معاونت محترم پژوهشی و فناوری همراه با مدارک فوق‌الذکر برای کارفرما ارسال می­‌گردد.

9-پس از دریافت پیش‌­پرداخت از کارفرما سپس دستور پرداخت مربوطه تنظیم به همراه چک دریافتی یا مشخص شدن اعتبار قرارداد موردنظر موجود در دانشگاه و پس از امضاء معاونت محترم پژوهشی و فناوری همراه با مدارک فوق‌الذکر به امور مالی دانشگاه ارسال می‌گردد.

تبصره: همین روال در خصوص کلیه پرداخت­‌های قرارداد انجام خواهد شد.

10- تهیه متمم قرارداد (در صورت نیاز)

چنانچه در حین اجراء پروژه نیاز به افزایش و یا کاهش حجم قرارداد، مدت و یا مبلغ آن باشد ، متمم قرارداد و یا اصلاحیه‌­های دریافتی از کارفرما پس از امضاء توسط معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه جهت امضای کارفرما عودت داده خواهد شد.

11- امکان نظارت بر گزارش‌های مرحله‌­ای و نهایی پیشرفت پروژه

مجری در پایان هرمرحله از قرارداد اقدام به تهیه گزارش می‌نماید که یا از طریق مدیریت ارتباط با صنعت و یا به صورت مستقیم توسط مجری به کارفرما ارسال خواهد شد.

12- تسویه حساب نهایی

درخاتمه مدیریت ارتباط با صنعت اقدامات لازم درخصوص دریافت گزارش نهائی از سوی مجری ، تسویه حساب مبالغ قرارداد و اخذ مفاصاحساب‌های لازمه را انجام می‌دهد.

13-اعلام رسمی خاتمه قرارداد و ارائه نامه خاتمه قرارداد به مجری پروژه و انتقال پروژه در سیستم کنترل پروژه از لیست قراردادهای جاری به خاتمه­‌یافته .

دانشگاه فعالیت خود در این زمینه را از سال 1375 با عقد یک قرارداد 000/000/25 ریالی با شرکت تولید محور خودرو آغازکرد.

در این رابطه از سال 1391 ، شیوه کاری و نحوه تعامل با کارفرماهای مختلف در دانشگاه تغییر کرد به این صورت که قراردادها با توجه به نوع کارفرما به 3 بخش : 1-قراردادهای پژوهشی صنعتی ، 2-قراردادهای پژوهشی ستادهای ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و 3-قراردادهای حمایتی دانشجویی تقسیم شد که انجام امور مربوط به این قراردادها توسط کارشناسان مدیریت امور پژوهشی و ارتباط با صنعت دانشگاه انجام می­‌گیرد.

هم­‌اکنون دریافت و ارسال پروپوزال‌­ها به صورت سیستماتیک در حال انجام بوده و تفاهم­نامه‌­های مختلف پژوهشی تحت کنترل است.برای تفاهم­نامه­‌های فعال با سازمان­‌های بزرگ نیز کمیته­‌های مشترکی فی­مابین طرفین تفاهم­نامه شکل گرفته و با برگزاری جلسات منظم دوره­ای، به اجرای هر چه بهتر بندهای مختلف تفاهم­‌نامه پرداخته می‌­شود.

کنترل پروژه­‌های جاری ، هماهنگی مستمر با واحد مالی دانشگاه در پرداخت­‌های به موقع به مجریان پروژه‌­ها ، ارائه اطلاعات پروژه‌­ها و میزان پیشرفت آن­ها برای روسای دانشکده­‌ها و.... از جمله فعالیت­‌های در حال اجرا در این مدیریت است که منجر به توسعه این سر فصل کاری هم از جنبه کنترلی ، هم از جنبه نظارتی و هم از جنبه اجرایی و شفاف­‌سازی گردیده است.

در سال جاری نیز مدیریت ارتباط با صنعت دانشگاه با عزمی جزم به دنبال پیاده‌­سازی و اجرای طرح­‌هایی نظیر استاد مهمان ، کمیته­‌های مشترک تخصصی- صنعتی ، نشست­‌ها و بازدیدهای صنعتی ، حضور پررنگ و مستمر نمایندگان دانشگاه در ستادهای ریاست جمهوری ، عتف و... است که انشاءا.... با این بسترسازی گسترده ، بتوانیم بیش از پیش در جذب و اجرای طرح‌­های بزرگ پژوهشی موفق باشیم.

 

تاریخ به روز رسانی:
1399/06/30
تعداد بازدید:
7828
دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی
دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي
تهران، ميرداماد غربي، پلاك 470
تلفن: 88882991 كد پستي: 1969764499
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.